Auto noma


Pienāk diena, kad jūtamies nobrieduši ceļojumam ar auto un sākam tā plānošanu. Taču kādubrīd daudziem nākas secināt, ka vajadzēs meklēt auto nomas pakalpojumu (nav sava auto; auto par mazu vai par vecu, utml.). Par laimi, šobrīd ir ļoti plašas auto nomas iespējas.

Auto nomas pakalpojums

Auto nomas uzņemumi parasti ir profesionāļi savā darbības jomā, tādēļ kopā ar nomas auto klientam bieži vien tiek piedāvāti noderīgi papildpakalpojumi un dažādas garantijas. Par ierastu pakalpojumu, kas iekļauts cenā kļuvis KASKO un OCTA apdrošināšanas, kas sevī iekļauj arī palīdzību uz ceļa, ja radusies ķibele.

Nomas darbinieki vispirms iepazīstas ar klienta vajadzībām un izskaidro, kāds auto būtu piemērotākais. 

Latvijā uzņēmumi piedāvā vieglo iznomā automasīnu nomu, kā arī ir pieejama mikroautobusuu noma, kas pārsvarā tiek piedāvāra bez šofera, bet ir arī uzņēmumi, kas nodrošina pakalpojumu ar šoferi.

Auto nomas cena veidojas no dažādu faktoru summas un tās var ļoti atšķirties atkarībā no automašīnas klases, izmēra un izlaiduma gada.

Droša auto noma

Izvēloties firmu, kas piedāvā auto nomu, kā viens no svarīgākajiem aspektiem ir drošība. Vairums ekspertu uzskata, ka iznomātāja pieredzes ilgums un autoparka lielums ļauj pietiekami objektīvi novērtēt, cik kvalitatīvs varētu būt sniegtais auto nomas pakalpojums. Ja uzņēmuma rīcībā ir liels skaits dažāda izmēra pasažieru transportlīdzekļu, tas nozīmē, ka to apkope un remonts notiek tikai atbilstoši standartiem. Līdz ar to, interesents var rēķināties, ka nomas līgums tiek noslēgts ar partneri, kas pelnījis uzticību.

Auto nomas klāsts

Auto nomas uzņēmumi, kas darbojas ilgāku laiku, spēj piedāvāt ļoti augstas klases pakalpojumu, ko izvēlas gan skolas un dažādas valsts iestādes, gan arī tūrisma firmas un vēstniecības. Protams, šo uzņēmumu pakalpojumus izmanto arī privātpersonas. 

Starp iznomātāju piedāvātajiem pakalpojumiem ir atrodami:

 • Transporta līdzekļa (ar vadītāju) noma ekskursijām gan pa Latviju, gan ārpus mūsu valsts robežām;
 • Transports (ar vadītāju) biznesa braucieniem, kāzām, korporatīviem pasākumiem;
 • Transfēri uz un no lidostām (arī ārpus Latvijas);
 • Ilgtermiņa līgumi uzņēmumu darbinieku vai skolēnu pārvadāšanai;
 • Vieglo auto noma braucieniem pa Latviju un ārpus valsts robežām;
 • Kemperu noma.

Auto nomas noteikumi

Kad tiek plānots nomāt auto, ļoti svarīgi iepazīties ar nomas noteikumiem. Attiecībā uz auto, ko plānots iznomāt, jāpievērš uzmanība, vai ir derīga OCTA un KASKO apdrošināšana Eiropā. Vienlaicīgi ar apdrošināšanas jautājumu ir svarīgi saprast katrā auto nomas uzņēmumā noteiktos pašriska nosacījumus.

Mēģināsim iepazīties ar dažiem standarta līguma punktiem, kas jāievēro nomniekam. 

 • Līguma slēdzējam tiek pieprasītas pases (ID kartes) un autovadītāja tiesību kopijas un parasti tās arī jāuzrāda. Ja transportu vadīsiet paši, jābūt attiecīgās kategorijas vadītāja apliecībai. 
 • Līgumu slēdzot, tiek iemaksāta drošības nauda. Ja nav iemeslu neko ieturēt, iznomātājs iemaksāto summu pēc auto nodošanas atgriež nomātājam. Iznomātājs var ieturēt noteiktu summu, piemēram, par  neatļautu smēķēšanu salonā.
 • Nododot auto iznomātājam, degvielas tvertnei jābūt tikpat piepildītai, kā pirms nomas. Par trūkstošo degvielu vajadzēs maksāt pēc aktuālā cenrāža.
 • Nododot auto, salonam parasti jābūt iztīrītam un virsbūvei nomazgātai. Atsevišķi uzņēmumi ļauj transportu nodot nemazgātu un netīrītu (par papildus maksu pie līguma), taču bez netīrumiem, kam nepieciešama ķīmiskā tīrīšana. 
 • Ja nomnieks automašīnas nomas laikā ir pārkāpis satiksmes noteikumus vai saņēmis cita veida sodu, tie jāsedz pašam. Protams, noteikts sods ir jāsamaksā iznomātājam, ja gadās nozaudēt auto atslēgas vai dokumentus.
 • Jācenšas ievērot auto atdošanas termiņš, jo parasti kavēšanās, kas ilgāka par stundu, tiek uzskatīta par nomas noteikumu pārkāpumu.