Dodamies uz Marsu?


Mēs, cilvēki, esam pētnieki, atklājēji un pasaules izzinātāji un tikai dēļ šīs iekāres pēc nezināmā un dēļ vēlmes atklāt jaunas un nezināmas lietas, mēs sākotnēji izpletāmies no Āfrikas pa visu pasauli. Tieši tāpat, kā cilvēki visu laiku meklējot jaunas vietas atrada ASV un tagad ASV ir lielākā pasaules ekonomika, tā daudzi runā, ka mums nevajadzētu apstāties un būtu jāturpina ceļot tikai šoreiz nevis pa zemeslodi, bet gan uz citām planētām. Un tāpēc, ka Marss ir vienīgā reālistiskā planēta, kur mēs varētu apmesties uz dzīvi, tad jau gadu desmitiem ilgi cilvēkiem ir bijis mērķis reiz izkāpt uz Marsa un pēc tam šo planētu arī kolonizēt.

Jau aukstā kara laikā kad ASV un Krievija sacentās ar raķešu tehnoloģijām un ASV veiksmīgi nosēdināja cilvēku uz mēness zinātnieki ir cerējuši un strādājuši pie tā, lai mēs tālāk dotos arī uz Marsu nevis tikai apstātos pie Mēness. Bet pēdējo gadu desmitu laikā šis mērķis liekas, ka tikai ir attālinājies un attālinājies, jo cilvēce pagaidām sūta raķetes tikai uz zemes orbītu, kur atrodas internacionālā kosmosa stacija un mēs neesam pat atgriezušies uz mēness vairākus desmitus gadu. Bet ir arī cerības stariņš, jo tieši pēdējo dažu gadu laikā interese par sarkano planētu atkal ir atgriezusies un cilvēki aizvien vairāk un vairāk vēlas, lai cilvēce izveidotu uz Marsa koloniju, kas būtu gan kā drošība, ka cilvēce izdzīvos, ja nu Zemei kaut kas notiek, gan arī vienkārši vislielākais un visaizraujošākais ceļojums cilvēces vēsturē.

Marss, protams, nav zeme un tur atmosfēra ir tikai 1% apmērā no mūsu atmosfēras un tur nav skābeklis, augu un šķidrs ūdens, kas viss mums būtu tur vai nu jāizveido vai arī jāved līdzi no zemes. Un tas, savukārt, maksā ļoti ļoti dārgi, un tiek lēsts, ka lai nogādātu 1 kilogramu uz Marsa tas izmaksātu aptuveni 100 tūkstošus dolāru. Un, ja tu sver, piemēram, 70 kilogramus tad aizlidot uz Marsu tikai tev izmaksātu 7 miljoni dolāru. Bet tāpēc, ka tev vajadzētu ūdeni, mājvietu, ēdienu, gaisu un vēl daudz un dažādas lietas, tad visticamāk, ka patiesībā tev tas izmaksātu vairākus desmitus miljardu nevis tikai miljonus.

Bet par spīti visam tam, tomēr pasaulē vēl jo projām ir daudzi cilvēki, kas būtu gatavi doties uz Marsu un ir arī ļoti daudz cilvēki, kas tiešām pie tā arī strādā un plāno tur nonākt jau līdz 2030 gada, kas būtu vien 14. gadu attālumā. Ir dažādas kompānijas kas gan veido raķetes, gan domā veidot realitātes šovu kurā tiktu sūtīti cilvēki uz neatgriešanos kuri sāktu veidot jaunu koloniju uz sarkanās planētas. Bet līdz tādiem mērķiem mums vēl ir ļoti tāls ceļš ejams un būs jādomā tehnoloģijas kas nodrošinās mums visu to, pie kā mēs esam pieraduši šeit pat uz zemes. Un visticamāk, ka tiklīdz, kā cilvēki nolaidīsies uz Marsa, tā tiks veidoti simtiem jaunu uzņēmumu, kas tad būtu gatavi veidot visas šīs iekārtas un tik tiešām radīt pavisam kaut ko jaunu un nebijušu un padarīt cilvēci par vairāku planētu sugu.